Inflatsioon on olnud põhjuseks suurele kaupade kallinemisele. Inflatsioon Eestis kasvas augustis 25,2%-ni ning on muutunud euroala suurimaks. Kohati räägitakse juba hüperinflatsioonist. Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks võrreldes juuliga 2,3% ning võrreldes 2021. aasta augustiga 24,8%.
Antud artiklis arutame, millised on kõrgeima hinnatõusuga esmatarbekaupade kategooriaid ning inflatsiooni põhjuseid 2022. aastal.
Inflatsiooni kiirenemist soodustas enim energiahindade 38,3% kasv. Sellele järgneb toidu, joogi- ja tubakakaubad (10,6%), tööstuskaubad (5%) ning teenused (3,8%). Kuigi energia hinnakasv on muutunud aeglasemaks, siis muude kaupade ja teenuste kasv on aga kiirenenud.
Kiire inflatsiooni ja ülemaailmsete sündmuste tõttu on Eesti kodanike ostujõud pidevalt languses. Kuna palgakasv jääb paljudel inimestel inflatsioonist aeglasemaks ning kahjuks tarbijakorvi kallinemine vähendab ka Eesti inimeste päris sissetulekut. Meie toidu- ja tarbekaupade hinnad on juba jõudnud sama tasemeni kui jõukates euroala riikides.
Toodete kallinemise üheks põhjuseks on kõrged energiahinnad, mis mõjutab tootmiskulusid. Kui tootmiskulud inflatsiooni tõttu suurenevad, siis kallinevad ka toidukaubad. Seetõttu oli toidupoe ostukorv eelmisel aastal tunduvalt soodsam kui praegu. Lisaks mõjutas kõrget inflatsiooni pandeemia ajal nõudluse vähenemine ning pensionireformiga seoses tekkinud lisaraha turul.
Hinnatõusu mõjutab ka tarbekaupade importimine Eestisse. Meie siseturg on väike, mistõttu on tootjad sunnitud küsima impordi eest kõrgemat hinda, et äri kasumlik hoida. Samas Statistikaameti andmete kohaselt on ettevõtete 1. kvartali kasum olnud läbi ajaloo suurim, mis näitab, et mõningatel juhtudel hindu tõstetakse oluliselt rohkem kui on päriselt tootmiskulud.
Statistikaameti aruande kohaselt, inflatsiooni tõttu, kõige enam kallinesid võrreldes eelmise aastaga jahu ja teravili (72,3%), värske kala (59%), munad (56,7%), või (49,5%), pasta (43,1%) ja suhkur (40,3%). Toiduainete ja mittealkohoolsete jookide hinnamuutused andsid viiendiku tarbijahinnaindeksi üldisest kasvust. Inflatsioon on toonud kaasa keskmiselt 25-30% toidukorvi kallinemist. Talvel võib hindade olukord veelgi halveneda.
Selleks, et oleks võimalik toidukaupade hindu erinevates poekettides mugavalt jälgida, on Hind24 lehel loodud Toiduainete hinnavõrdluse leht. Toiduainete hinnavaatlus Eesti poodides annab võimaluse leida parima jaemüügihinnaga tooted!
Loe lisaks meie artikleid Hindade kiire kasv- kuidas kulud kontrolli all hoida? ning Soodustused: kuidas leida parimad hinnad Eesti poodides?.
Kodulaenud on vaieldamatult suureks abiks kõigile, kes soovivad osta endale päris oma kodus- olgu selleks siis maja, korter, ridaelamuboks või hoopis mõni vanem talumaja. Kodulaenu loetakse üheks soodsamate tingimustega laenuks- see on üldjuhul pikaajaline,
Gaasi hind endiselt tõuseb ja vastupidiselt ootustele ei toimunud langust ka peale Euroopas sõlmitud gaasi kokkuhoiu leppeid. Põhjuseks on maagaasi jätkuv hinnatõus Euroopa turul, mis on kasvatanud oluliselt sisseostuhinda kõigile
Kui mõelda toidu sisseostudelt säästmise peale, siis selleks on mitmeid erinevaid mooduseid. Odav ostlemine ei pea tingimata tähendama ebatervislikke või -kvaliteetseid valikuid. Toidu ostmisel mõningate muutuste tegemine võib hulga raha kokku hoida