Hind24
Hind24

Mis vahe on 95 ja 98 bensiinil ning kumb on parem?

Kas teadsid, et sobimatu bensiini kasutamine või auto mootori katki teha?

Kaasaegsete autode mootorid on tundlikud bensiini kvaliteedi suhtes, vaatamata kõrgele tehnoloogia ajastule. 

Peamine erinevus kõikidel bensiinidel on oktaaniarv ehk detonatsioonikindlust iseloomustav näitaja. Detonatsioonikindlus on mootoribensiinide omadus põleda suure surveastmega mootoris normaalse kiirusega. Sellest tulenevalt, on vale arvamus, et mida suurem on oktaaniarv, seda võimsam on ka bensiin. Tegelikult, õige on kasutada just sellist bensiini, mis on autotootja poolt määratud. Iga mootor on valmistatud kindla kütuse jaoks.

95 bensiin sobib reeglina enamusele bensiinimootoriga sõidukitele Euroopas ning 98 bensiin pigem sobib aiatehnikale, sportautodele, paljudele veesõidukitele.

On mootoreid, mis töötavad ka mõlemal bensiinil ning on ka 98 bensiini, mis on valmistatud 95 bensiini baasil erinevusega lisandites. 

Bensiini lisandid mõjutavad kvaliteeti

Bensiini lisandeid on neli tüüpi - pesuained (puhastavad auto injektorit ja kütusesüsteemi), absorbeerivad (eemaldavad kütusest niiskust), oktaanarvu korrigeerijad (tõstavad oktaaniarvu) ja universaalsed (segu kolmest eelmisest).

Lisandid moodustavad vaid 2% bensiini mahust, kuid vaatamata sellele on neist veel suurt kasu, lisaks eelnimetatule:

  • Suurendavad vastupanuvõimet detonatsioonile, st plahvatusohtlikule põlemisele, millest annab märku koputav heli töötavas mootoris, suurenenud heitgaasisuits ja võimsuse järsk langus.
  • Leevendavad mootori ülekuumenemist.
  • Parandavad bensiini lenduvust ja vastavalt õhu sisenemisel põleva segu moodustumist.
  • Vähendavad sadestumist mootoris ja teistes kütusega kokkupuutuvates mehhanismides.
  • Vähendavad süsiniku ladestumise taset sisepõlemiskambris ja väljalaskesüsteemis.
  • Vähendavad väävli ja benseeni sisaldust heitgaasides.

Kütuses kasutatud lisandid mõjutavad otseselt selle kvaliteeti. Seetõttu tankides erinevates tanklates, ühe ja sama bensiiniga, on võimalik tunda mootori teistsugust töötamist.

Kallis bensiin on mootorile parem? 

Olemas ka teine vale väide- mida kallim on bensiin, seda parem see on. Samuti levib arusaam, et 95 ja 98 bensiinil peaaegu polegi erinevust ning tuleks valida kõige odavam kütus. Viimast väidet on isegi tänapäeval rohkem seoses sellega, et kütuse hind Eestis ja maailmas on hetkel väga kõrge. 

Oktaaniarvu põhjal saime juba aru, et õige on kasutada auto tootja poolt soovitatud bensiini. Kuidas siis teha valik kütuse pakkujate seast, kui mitte hinna järgi?

Kütuse koostis ja kvaliteet

Üldjuhul me ei oma täieliku ülevaadet müüdava kütuse koostisest ja me ei ole ka automootorite spetsialistid. Kuid, igal sõiduki omanikul on võimalus lihtsalt saada kätte infot, kas võib kasutada biolisanditega bensiini või mitte, mis võib juba omakorda jätta kõrvale mõnda kütusepakkujat. 

Teiseks on hea kasutada enda kogemust, tankida erinevates tanklates ja jälgida mootori tööd. Samuti võib uurida autofoorumitest teiste autojuhtide kogemusi.

Nagu näha, hind omab teisejärgulist tähtsust ning ei ole otsest seost kõrges hinnas ja bensiini kvaliteedis, kuigi sobilik kütus võib juhtuda olema kõrgema hinnaga.

Parima hinnaga kütus

Tavapäraselt on sõidukitele sobivat bensiini saadaval erinevates tanklates. Peamine erinevus on kütuse hinnas- leia parima hinnaga kütus ning hoolitse oma sõiduki eest!

Iga sõiduki mootor väärib tootja poolt ettenähtud bensiini.

Hind24
24.03.2022

Teised postitused

Toitu tervislikult - telli mugavalt koju!

Öeldakse, et tervislik toitumine nõuab palju raha ja piiranguid. Kuid see ei pruugi alati nii olla. Tervislik toit saab olla maitsev ja rahakotisõbralik. Seda on tõestanud meie partnerid Smart Food , Healthy Food Eesti , W&B Life ja

Kütuse hind Eestis ja maailmas on hetkel väga kõrge. Kas ja millal hind langeb?

Kütuse hind Eestis- miks nii kõrge? Kütuse hinda Eestis mõjutavad erinevad tegurid, kui kõige suuremaks mõjutajaks on bensiini ja diislikütuse hind maailmaturul. Oluline on jälgida kütuse nõudluse ja pakkumise vahekorda. Kui kütuse nõudlus ületab

Hinnavaatlus toidupoodides, kauplustes ja e-poodides

Selleks, et hinnavordlusest optimaalset ulevaadet saada, on vaja teada voimalikult paljude kaubanduskettide olukorda ja hindade andmeid. Hind24 teostab pidevat hinnavaatlust koigis suuremates ja enim kulastatavate kaupluste vorgustikes: A1000 Market,

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud