Hind24
Hind24

Kuidas mõjutab euribor laenu tagasimakseid?

Pärast pikaaegset negatiivset euribori intressimäära tõusu üle nulli on hakatud pöörama euribori mõjule laenumaksetele rohkem tähelepanu. Kuna paljud laenuvõtjad on seni kokku puutunud vaid negatiivse euriboriga, tekitab intressimäära tõus rohkelt segadust ning küsimusi. Vaatame artiklis, kuidas mõjutab euribor laenu tagasimakseid.

Mis on euribor?

Euribor (Euro Interbank Offered Rate) on lühidalt öeldes intressimäär, mida järgivad Euroopa pangad üksteisele raha laenates. Euribori on viit varianti: 1 nädala, 1 kuu, 3 kuu, 6 kuu ja 12 kuu euriborid, ent enim kasutatakse laenudes just 6 kuu intressimäära. Euribor kinnitatakse igal tööpäeval, kell 12 lõunal, erinevate Euroopa pankade keskmiste intressimäärade ja hinnangute tulemusena. Euribori määramisel võetakse arvesse enamasti mõjukamate ehk suurima käibe ja krediidireitinguga pankade kokkuleppeid.

Kuna euribori määr on oluliselt seotud majanduses toimuvaga, nõudluse ja pakkumisega, ning on mõjuv vahend Euroopa majanduse stabiliseerimiseks, on viimase poole aasta jooksul euribori määra inflatsiooni peatamiseks tõstetud. Euribori tõus viib omakorda aga laenu tagasimaksete summa suurenemiseni, millest tulenevalt on oluline intressimääral silma peal hoida. Aktuaalset infot euribori kohta saab Euribori kodulehelt.

Milline mõju on euriboril laenu tagasimaksetele?

Euribori määr ja fikseeritud riskimarginaal moodustavad laenu intressimäära, millele tuginedes tuleb tasuda laenu kuumakset. Seega kui euribor tõuseb või langeb, muutub vastavalt ka laenu intressimäär ning igakuine väljaminek. Kui varasemalt olid laenuvõtjad harjunud negatiivse euriboriga, siis 2022. aastal positiivseks muutunud euribor tõstis üllatusena ka laenumakseid keskmiselt mõnekümne euro võrra. Küll aga näiteks 20-aastase laenu puhul summas 100 000 eurot tähendaks euribori tõus 4%-le igakuiste maksete suurenemist võrreldes varasemaga lausa 200 euro võrra.

Euribori muutumise kuupäev ja sagedus on märgitud laenulepingus. Kui euribori määr on valitud 6 kuu keskmine, mõjutavad euribori muutused iga 6 kuu järel laenumaksete suurust. Kui euribori muutumise kuupäeval on euribor kõrgem kui eelneval perioodil, suurenevad igakuised maksed järgnevaks kuueks kuuks, ent väiksema euribori puhul võib arvestada ka väiksemate maksetega antud perioodiks.

Kuidas kaitsta end euribori tõusu eest?

Kui on soov end stabiilse intressimääraga kindlustada, pakuvad pangad ka kodulaenu fikseerimist. Kodulaenu fikseerimise korral arvestatakse intressimäära puhul eeldatavat euribori kujunemist järgmiste aastate jooksul, mis teeb fikseeritud intressimäärast tõenäolisemalt kulukama valiku kui muutuv euribor. Sellegi poolest on tegemist hea võimalusega, kui laenuvõtja on euribori hüppelises tõusus täielikult veendunud.

Hind24.ee
15.10.2022

Teised postitused

Gaasi hind - mida tasub teada ja kuidas säästa?

Gaasi hind endiselt tõuseb ja vastupidiselt ootustele ei toimunud langust ka peale Euroopas sõlmitud gaasi kokkuhoiu leppeid. Põhjuseks on maagaasi jätkuv hinnatõus Euroopa turul, mis on kasvatanud oluliselt sisseostuhinda kõigile

Tervislik ostukorv

On levinud arvamus, et tervislik toitumine on kallis ning toidupoes käies on just tervislikud toiduained need, mis ostukorvi hinna kalliks muudavad. Vaatame üheskoos, kuidas kokku panna üks tervislik pere ostukorv ning kuidas seda teha soodsalt.

Millal ja kuidas võtta teise koormusega hüpoteeklaenu

Kui olete koduomanik, võib teil olla võimalik laenata rohkem raha teise hüpoteegi kaudu. Seda nimetatakse ka teise koormusega hüpoteegiks. Mis on teise koormusega hüpoteeklaen? Teise koormusega hüpoteeklaen on tagatud laen, mille

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud