Hind24
Hind24

Toidukorvi hind jätkab tõusutrendi

Toidukorv on juba mõnda aega kuult kuuse muutunud kallimaks ning prognoosid näitavad, et tõusutrend jätkub ka järgmistel kuudel.

Eesti Konjuktuuriinstituudi andmetel, mis on välja toodud 2022. aasta 19. oktoobri konjuktuuris, on toidukorvi hind võrreldes eelmise aastaga tõusnud 26%, kus aluseks on võetud 4-liikmelise pere ühe nädala põhikaupade hinnad septembrikuu seisuga.

Mis mõjutab toidukaupade hindasid ning kuidas sellega igapäevaselt toime tulla?

Miks toidukaupade hinnad kasvavad?

Praegusel ajal on üheks peamiseks elukallinemise põhjuseks energiahindade kiire tõus. Energia kasutamine on kõikide kaupade ja teenuste hinna moodustamise osa ning ükski ettevõtte ei saa majandada ilma energiata. Seetõttu mõjutab elektrihinna tõus kõiki eluvaldkondi ning tooteid.

Lisaks energia hinnale on tõusnud ka toorainete hinnad, mistõttu on paljud toidukaubad kallinenud. Kui toote valmistamisel kasutatakse mitu toorainet, siis toote omahind võib tõusta iga tooraine pealt, mis kokkuvõttes võib tähendada suurt hinnatõusu. Sellest tulenevalt mõned kaubad võivad kallineda veel ka järgnevatel kuudel.

Üheks hinna teguriks võib pidada ka tarneprobleeme. Teatud toodete nõudlus on muutunud väga suureks ning selle mahuga ei saa tootjad hakkama, tekkivad tarneraskused, mis võib tõsta toodete hindu.

Kas hinnakasv on kontrollitav?

Hinnakasvu ohjendamise võimalused on valitsustel ja Euroopa Keskpangal. Selleks kasutatakse euroala intressimäärade ja majanduses ringleva rahahulga mõjutamist. Samuti riigisiseselt riigieelarve kaudu, kuid praeguses kriisiolukorras, kus kogu maailma majandus on väga kõikuv, ei ole toiduainete hinna langust lähiajal oodata.

Toidukorvi hinna muutus

Statistikaameti andmetel suurim kallinemine toidukaupade seas võrreldes möödunud aasta oktoobriga oli suhkrul - 94%. Samuti on 78,4% kallinenud jahu ja tangained, muud õlid - 64,2%, munad - 60,1%, maitseained - 57,6% ning loomaliha - 51%.

Seega võib öelda, et hinnatõus puudutab valimatult kõiki toiduainetegruppe ning hinnatõus ei ole tingitud konkreetsest toorainest.

Soodsaim toidukorv

Elu kallinemisega on hindade jälgimine saanud paljudele tavapäraseks. Kui varasemalt oli oluline kaupluse lähedus, teenindus või lihtsalt harjumus, siis tänavu aina rohkem valitakse soodsama toidukorviga pood.

Hind24 lehel saab tutvuda kõige soodsamate toiduhindadega ning hoida igapäevaselt silma peal oma lemmik toiduainete hindadel.

Kuidas toidupoes raha säästa?

Toidupoodi tasub minna kindla nimekirja ja ostusooviga, et vältida ebavajalikke emotsioonioste ning kulutusi. Samuti on mõistlik eelnevalt uurida, kus poes on vajalikud toiduained soodsama hinnaga.

Poodi minnes jälgi lihtsaid nippe ja soovitusi:

  • Ära mine tühja kõhuga poodi.
  • Koostada ostunimekiri ja järgi seda rangelt.
  • Tutvu erinevate poodide sooduspakkumistega.
  • Väldi impulssoste ning ostmist meelerahu jaoks.
  • Ole valmis proovima alternatiivseid tooteid.

Lähemalt reeglitest ja soovitustest võib lugeda meie artiklis Soodsa ostukorvi kuldreeglid: kuidas toidu pealt kokku hoida.

Arukas poodlemine eeldab eelkõige planeerimist ja ostude läbimõtlemist. Kui ostunimekiri on valmis, siis tuleb abiks meie toiduainete hinnavaatlus - pidevalt uuendatav info toidupoodide hindadest.

Loe lisaks meie blogis: Kuidas valida toidupoodi, et ei peaks raha kuulutama topelt?

Hind24.ee
22.11.2022

Teised postitused

Kiired ärilaenud

Kas kiire ärilaen sobib ettevõttele? Kiire ärilaen pakub ettevõtetele kiire ja lihtsa alternatiivi vajaliku rahastamise saamiseks. Erinevalt traditsioonilistest ärilaenudest, mille heakskiitmine võib võtta päevi ja nädalaid, on kiire ärilaen

Kuidas valida toidupoodi, et ei peaks raha kuulutama topelt?

Kui mõelda toidu sisseostudelt säästmise peale, siis selleks on mitmeid erinevaid mooduseid. Odav ostlemine ei pea tingimata tähendama ebatervislikke või -kvaliteetseid valikuid. Toidu ostmisel mõningate muutuste tegemine võib hulga raha kokku hoida

Kuidas mõjutab euribor laenu tagasimakseid?

Pärast pikaaegset negatiivset euribori intressimäära tõusu üle nulli on hakatud pöörama euribori mõjule laenumaksetele rohkem tähelepanu. Kuna paljud laenuvõtjad on seni kokku puutunud vaid negatiivse euriboriga, tekitab intressimäära tõus

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud