Hind24
Hind24

Mis vahe on 95 ja 98 bensiinil ning kumb on parem?

Kas teadsid, et sobimatu bensiini kasutamine või auto mootori katki teha?

Kaasaegsete autode mootorid on tundlikud bensiini kvaliteedi suhtes, vaatamata kõrgele tehnoloogia ajastule. 

Peamine erinevus kõikidel bensiinidel on oktaaniarv ehk detonatsioonikindlust iseloomustav näitaja. Detonatsioonikindlus on mootoribensiinide omadus põleda suure surveastmega mootoris normaalse kiirusega. Sellest tulenevalt, on vale arvamus, et mida suurem on oktaaniarv, seda võimsam on ka bensiin. Tegelikult, õige on kasutada just sellist bensiini, mis on autotootja poolt määratud. Iga mootor on valmistatud kindla kütuse jaoks.

95 bensiin sobib reeglina enamusele bensiinimootoriga sõidukitele Euroopas ning 98 bensiin pigem sobib aiatehnikale, sportautodele, paljudele veesõidukitele.

On mootoreid, mis töötavad ka mõlemal bensiinil ning on ka 98 bensiini, mis on valmistatud 95 bensiini baasil erinevusega lisandites. 

Bensiini lisandid mõjutavad kvaliteeti

Bensiini lisandeid on neli tüüpi - pesuained (puhastavad auto injektorit ja kütusesüsteemi), absorbeerivad (eemaldavad kütusest niiskust), oktaanarvu korrigeerijad (tõstavad oktaaniarvu) ja universaalsed (segu kolmest eelmisest).

Lisandid moodustavad vaid 2% bensiini mahust, kuid vaatamata sellele on neist veel suurt kasu, lisaks eelnimetatule:

  • Suurendavad vastupanuvõimet detonatsioonile, st plahvatusohtlikule põlemisele, millest annab märku koputav heli töötavas mootoris, suurenenud heitgaasisuits ja võimsuse järsk langus.
  • Leevendavad mootori ülekuumenemist.
  • Parandavad bensiini lenduvust ja vastavalt õhu sisenemisel põleva segu moodustumist.
  • Vähendavad sadestumist mootoris ja teistes kütusega kokkupuutuvates mehhanismides.
  • Vähendavad süsiniku ladestumise taset sisepõlemiskambris ja väljalaskesüsteemis.
  • Vähendavad väävli ja benseeni sisaldust heitgaasides.

Kütuses kasutatud lisandid mõjutavad otseselt selle kvaliteeti. Seetõttu tankides erinevates tanklates, ühe ja sama bensiiniga, on võimalik tunda mootori teistsugust töötamist.

Kallis bensiin on mootorile parem? 

Olemas ka teine vale väide- mida kallim on bensiin, seda parem see on. Samuti levib arusaam, et 95 ja 98 bensiinil peaaegu polegi erinevust ning tuleks valida kõige odavam kütus. Viimast väidet on isegi tänapäeval rohkem seoses sellega, et kütuse hind Eestis ja maailmas on hetkel väga kõrge. 

Oktaaniarvu põhjal saime juba aru, et õige on kasutada auto tootja poolt soovitatud bensiini. Kuidas siis teha valik kütuse pakkujate seast, kui mitte hinna järgi?

Kütuse koostis ja kvaliteet

Üldjuhul me ei oma täieliku ülevaadet müüdava kütuse koostisest ja me ei ole ka automootorite spetsialistid. Kuid, igal sõiduki omanikul on võimalus lihtsalt saada kätte infot, kas võib kasutada biolisanditega bensiini või mitte, mis võib juba omakorda jätta kõrvale mõnda kütusepakkujat. 

Teiseks on hea kasutada enda kogemust, tankida erinevates tanklates ja jälgida mootori tööd. Samuti võib uurida autofoorumitest teiste autojuhtide kogemusi.

Nagu näha, hind omab teisejärgulist tähtsust ning ei ole otsest seost kõrges hinnas ja bensiini kvaliteedis, kuigi sobilik kütus võib juhtuda olema kõrgema hinnaga.

Parima hinnaga kütus

Tavapäraselt on sõidukitele sobivat bensiini saadaval erinevates tanklates. Peamine erinevus on kütuse hinnas- leia parima hinnaga kütus ning hoolitse oma sõiduki eest!

Iga sõiduki mootor väärib tootja poolt ettenähtud bensiini.

Hind24
24.03.2022

Teised postitused

Kas valida elektri universaalteenus?

Kõrgetest elektrihindadest tingituna on tarbijatel kindlasti mure oma elektriarvete pärast. Et kõrgeid elektriarveid vältida, on loodud elektri universaalteenus fikseeritud hinnaga, mis tõenäoliselt on mõnel ajahetkel kallim rpkui elektri

Kuidas mõjutab euribor laenu tagasimakseid?

Pärast pikaaegset negatiivset euribori intressimäära tõusu üle nulli on hakatud pöörama euribori mõjule laenumaksetele rohkem tähelepanu. Kuna paljud laenuvõtjad on seni kokku puutunud vaid negatiivse euriboriga, tekitab intressimäära tõus

Suvine perereis: kuidas raha kokku hoida lastega reisides?

Perereis on suurepärane võimalus perega aega veeta. Artiklis jagame nippe, kuidas koostada puhkuse eelarve välismaal reisimiseks, et saaksite oma reisi tõeliselt nautida. Sõltumata sellest, kas reisite perega autoga Lätti või lendate Pariisi Eiffeli

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud