Hind24
Hind24

Inflatsioon Eestis: igapäevaste kaupade hinnad?

Inflatsioon on olnud põhjuseks suurele kaupade kallinemisele. Inflatsioon Eestis kasvas augustis 25,2%-ni ning on muutunud euroala suurimaks. Kohati räägitakse juba hüperinflatsioonist. Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks võrreldes juuliga 2,3% ning võrreldes 2021. aasta augustiga 24,8%.

Antud artiklis arutame, millised on kõrgeima hinnatõusuga esmatarbekaupade kategooriaid ning inflatsiooni põhjuseid 2022. aastal.

Inflatsiooni mõju igapäevastele kaupadele Eestis

Inflatsiooni kiirenemist soodustas enim energiahindade 38,3% kasv. Sellele järgneb toidu, joogi- ja tubakakaubad (10,6%), tööstuskaubad (5%) ning teenused (3,8%). Kuigi energia hinnakasv on muutunud aeglasemaks, siis muude kaupade ja teenuste kasv on aga kiirenenud.

Kiire inflatsiooni ja ülemaailmsete sündmuste tõttu on Eesti kodanike ostujõud pidevalt languses. Kuna palgakasv jääb paljudel inimestel inflatsioonist aeglasemaks ning kahjuks tarbijakorvi kallinemine vähendab ka Eesti inimeste päris sissetulekut. Meie toidu- ja tarbekaupade hinnad on juba jõudnud sama tasemeni kui jõukates euroala riikides.

Inflatsioon- esmatarbekaupade hinnamuutus

Toodete kallinemise üheks põhjuseks on kõrged energiahinnad, mis mõjutab tootmiskulusid. Kui tootmiskulud inflatsiooni tõttu suurenevad, siis kallinevad ka toidukaubad. Seetõttu oli toidupoe ostukorv eelmisel aastal tunduvalt soodsam kui praegu. Lisaks mõjutas kõrget inflatsiooni pandeemia ajal nõudluse vähenemine ning pensionireformiga seoses tekkinud lisaraha turul.

Hinnatõusu mõjutab ka tarbekaupade importimine Eestisse. Meie siseturg on väike, mistõttu on tootjad sunnitud küsima impordi eest kõrgemat hinda, et äri kasumlik hoida. Samas Statistikaameti andmete kohaselt on ettevõtete 1. kvartali kasum olnud läbi ajaloo suurim, mis näitab, et mõningatel juhtudel hindu tõstetakse oluliselt rohkem kui on päriselt tootmiskulud.

Toidukaupade hinnakasv kategooriate järgi

Statistikaameti aruande kohaselt, inflatsiooni tõttu, kõige enam kallinesid võrreldes eelmise aastaga jahu ja teravili (72,3%), värske kala (59%), munad (56,7%), või (49,5%), pasta (43,1%) ja suhkur (40,3%). Toiduainete ja mittealkohoolsete jookide hinnamuutused andsid viiendiku tarbijahinnaindeksi üldisest kasvust. Inflatsioon on toonud kaasa keskmiselt 25-30% toidukorvi kallinemist. Talvel võib hindade olukord veelgi halveneda.

Selleks, et oleks võimalik toidukaupade hindu erinevates poekettides mugavalt jälgida, on Hind24 lehel loodud Toiduainete hinnavõrdluse leht. Toiduainete hinnavaatlus Eesti poodides annab võimaluse leida parima jaemüügihinnaga tooted!

Loe lisaks meie artikleid Hindade kiire kasv- kuidas kulud kontrolli all hoida? ning Soodustused: kuidas leida parimad hinnad Eesti poodides?.

Hind24.ee
29.09.2022

Teised postitused

Toidupoodide hinnapoliitika ja ostukorvi maksumus

Igal tarbijal on enda jaoks välja kujunenud lemmik toidukauplus, mida külastatakse kõige enam, nii öelda kodukauplus. Selle valikut mõjutab nii asukoht, teeninduskvaliteet, kaubavalik kui ka näiteks toodete asetus ja kasutusmugavus. Lisaks sellele on

Tagatud laenude selgitus

Tagatud laenud võivad olla võimalus võtta rohkem laenu, kasutades oma kodu (või muud väärtuslikku vara) tagatisena. Meie juhendis saate aru, kuidas tagatud laenud toimivad, ning saate teada, milliseid plusse ja miinuseid tuleb arvesse võtta.

Soodsa ostukorvi kuldreeglid: kuidas toidu pealt kokku hoida

Paljud toidutootjad on oma hindu tõstnud ning paratamatult jõuab see tarbijate ostukorvi. Ekspertide hinnangul hinnad jätkavad tõusmist. Seega on aeg õppida raha säästma. Näitame teile, kuidas toiduraha pealt kokku hoida. Jagame 5 reeglit, mis aitavad

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud