Hind24
Hind24

Kas valida elektri universaalteenus?

Kõrgetest elektrihindadest tingituna on tarbijatel kindlasti mure oma elektriarvete pärast. Et kõrgeid elektriarveid vältida, on loodud elektri universaalteenus fikseeritud hinnaga, mis tõenäoliselt on mõnel ajahetkel kallim rpkui elektri börsihind. Kas tasub valida pigem elektri universaalteenus või on mõistlik jätkata börsi- või fikseeritud hinnaga paketiga?

Mis on elektri universaalteenus?

Elektri universaalteenus on riigi loodud fikseeritud elektripakett, millega on võimalik liituda eratarbijatel ja korteriühistutel ning haldusettevõtetel. Elektri universaalteenus võimaldab osta elektrit olenemata hetkelisest börsihinnast, vältides nii ootamatuid hinnatõuse ning kõrgeid elektriarveid. Kuigi universaalteenuse puhul on hind fikseeritud, võib hind siiski kord kuus olenevalt tootmiskulude hinna tõusust või langusest muutuda.

Tarbijad, kelle elektripakett oli 1. oktoobri seisuga kallim kui elektri universaalteenuse hind, viidi automaatselt üle uuele paketile. Küll aga tarbijad, kelle pakett oli antud ajahetkel soodsam, jäid enda valitud paketi juurde. Sellegipoolest on võimalik oma pakett universaalteenuse vastu vahetada, seega tasub kaaluda erinevate variantide plusse ja miinuseid.

Elektripakettide võrdlus ja analüüs

Elektripakette on turul kolm: fikseeritud või börsihinnaga paketid ning viimati lisandunud universaalteenus. Kuna iga pakett koosneb erinevatest teguritest ja lepingutest, erineb ka iga paketi hind. Allpool näed erinevate teenuspakkujate keskmist hinda erinevate pakettide korral.

Fikseeritud hinnaga elektripaket

Fikseeritud hinnaga elektripaketi hinnad olenevad teenuspakkujast, näiteks võib soodsama keskmise ühikuhinnaga paketi leida 32 senti/kWh ning kallima paketi 55 senti/kWh juures. Kui on soov fikseerida enda elektripakett, on mõistlik uurida erinevate teenuspakkujate võimalusi ning valida nendest just endale sobiv lahendus. Fikseeritud hinnaga elektripaketti pakuvad näiteks Eesti Energia,Eesti Gaas, Elektrum Eesti ja 220 Energia.

Börsihinnaga elektripakett

Börsihinnaga elektripakett on võimalik saada keskmiselt ühikuhinnaga 34 senti/kWh, ent igakuised arved olenevad oluliselt elektri kellaajalisest tarbimisest. Reeglina on börsihinnaga elektripakettide puhul kõige soodsam tarbida elektrit öösel ning kõige kallim õhtul. Kui kasutusel on börsihinnaga elektripakett, on võimalik säästa raha elektri pealt planeerides oma tarbimist kellaajaliselt, võttes arvesse hetkelist elektri hinda. Elektri börsihinda reaalajas on võimalik jälgida Hind24 kodulehel.

Elektri universaalteenus

Elektri universaalteenus on antud ajahetkel kõige soodsam variant, mis võimaldab kasutada elektrit keskmiselt ühikuhinnaga 20 senti/kWh. Küll aga tuleb antud paketi puhul meeles pidada, et olenevalt tootmiskulude muutumisest võib elektripaketi hind igakuiselt muutuda. Sellegi poolest on tegemist ajakohaste muutustega, mis ei seo tarbijat aastateks ühe kindla hinnaga. Universaalteenuse paketti pakuvad Eestis erinevad teenuspakkujad, sealhulgas ka 220 Energia, Alexela, Eesti Energia ja Elektrum.

Milline elektripakett valida?

Sobiv elektripakett oleneb oluliselt elektritarbimise harjumustest ning elustiilist. Elektri universaalteenus võiks olla kasulik näiteks kodukontoris töötajale, kelle elektri kasutamine on igapäevaselt mahukas ning rutiinne, küll aga võib börsihinnaga elektripaketist olla rohkem kasu inimesele, kes kodus praktiliselt elektrit ei kasuta ning pesupesemise jätab soodsama börsihinnaga unetundide ajale. Fikseeritud elektrihinnaga pakett võiks sobida seevastu inimesele, kes soovib kindlustunnet elektrihinna osas mitmeks aastaks, makstes selle eest kohati ka kõrgemat hinda.

Olenemata sellest, milline pakett on kasutusel, on mõistlik energiahindade pealt kokku hoida. Loe Hind24 blogist, kuidas kodus säästlikult elektrit tarbida.

Hind24.ee
19.10.2022

Teised postitused

Päikesepaneelid- kas tootlikkus tasub ära?

Päikesepaneelid on lisaks suurtele tehastele ja tootmistele, saanud populaarseks elektritootmise allikaks ka kodumajades. Juba aastaid tagasi hakkasid kodutarbijad otsima alternatiive elektri tootmiseks ise ning päikesepaneelid on aegade jooksul

Populaarsemaid uue aasta lubadused

Uus aasta on paljude jaoks kui uus võimalus teha asju paremini ning alustada nii-öelda puhtalt lehelt. Sel perioodil on kombeks teha kokkuvõtteid eelmise aasta kohta ning analüüsida, mida tuleks uuel aastal teha teisiti ja paremini. Kõige populaarsemad

Kiire hinnatõus Eestis jätkub ka lähikuudel

Hinnad tõusid aprillis eelmise aastaga võrreldes 19 %. Kiire hinnatõus jätkub ning 2022. aasta jooksul võivad hinnad tõusta veel 10%. Viimati oli hinnatõus nii kiire 1996. aastal. Hinnatõusu kiirenemise põhjusteks on peamiselt energia toetusmeetmete

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud