Hind24
Hind24

Mis vahe on nende kahe laenutüübi vahel?

Tagatud ja tagamata laenud on erinevad viisid raha laenamiseks. Mõlemal on omad plussid ja miinused, seega on oluline teada, kuidas need toimivad, enne kui taotlete laenu.

Mis eristab tagatud laene tagatiseta laenudest?

Raha laenamise korral laenu kaudu, millega tavaliselt kaasnevad intressikulud, võib laenu liigitada kas tagatud või tagamata laenuks ning nende kahe vahel on erinevusi:

Tagatiseta laenud - mida tuntakse ka kui isiklikke laene - on kõige populaarsem laenutüüp. Tagatiseta laen võimaldab teil laenata summasid, tavaliselt umbes 1 000 € kuni 25 000 €, kuigi tavaliselt leiate parimad või madalaimad intressimäärad summade puhul, mis jäävad vahemikku umbes 7 500 € kuni 15 000 €.

Tagatiseta laene pakutakse tavaliselt inimestele, kellel on rahuldav või hea krediidiskoor, sest pangad annavad laenu vastavalt laenuvõtja riskile. Mida parem on teie krediidiskoor, seda usaldusväärsemana näete te laenuandjate silmis välja.

Kõige tähtsam on see, et tagatiseta laenu puhul ei pea te andma laenuandjale tagatiseks mingit vara - tavaliselt oma maja või võib-olla auto -, mis tagaks, et te maksate laenu tagasi.

Tagatud laene nimetatakse tavaliselt koduomaniku laenuks, sest võlg on seotud varaga, sageli laenuvõtja omandis oleva kinnisvaraga. Kuigi tehniliselt võib sellise laenu tagatiseks kasutada mis tahes väärtuslikku tagatist, näiteks autot, võtavad neid peamiselt isikud, kellel on kodu. Tagatud laenud pakuvad võimalust laenata suuremaid rahasummasid.

Laenuandjad kipuvad pakkuma suuremaid rahasummasid ja madalamaid intressimäärasid või krediidi kulukuse aastamäära, sest neil on kindlus, et nad saavad laenu väärtuse tagasi nõuda, kui te ei täida oma kohustusi. Allpool esitatud graafik näitab, et keskmine MoneySuperMarketi kaudu võetud tagatud laen on rohkem kui kaks korda suurem kui keskmine tagamata laenude suurus.

Kuid laenusumma, laenu kestus ja intressimäär, mida teile pakutakse, sõltuvad teie isiklikust olukorrast ja krediidireitingust.

Mida peaksin enne laenu võtmist kaaluma?

Tagatise andmine. Tagatud laenu tagatiseks on teie vara, tavaliselt teie kodu. Seevastu tagatiseta laenu puhul ei pea te varasid ega tagatisi esitama.

Mida saate laenata. Tagatud laenude puhul võite tavaliselt saada suuremaid laenusummasid kui tagatiseta laenude puhul. Seda seetõttu, et laenuandjatel on teie vara tagatiseks kohustuste täitmata jätmise korral, mis võimaldab neil võtta suuremaid riske. Laenu tagasimaksmisega seotud raskuste korral võib laenuandja oma kahjude katmiseks arestida teie poolt tagatiseks antud vara. Tagatiseta laenude puhul seda ei juhtu.

Intressimäärad. Kuigi alati võetakse arvesse isiklikke asjaolusid, võite leida, et saate tagatud laenu puhul madalama intressimäära võrreldes sama suurusega tagamata laenuga. See tuleneb jällegi asjaolust, et te annate tagatiseks vara, nii et laenuandja jaoks on väiksem risk.

Intressimäärad. Kuigi alati võetakse arvesse isiklikke asjaolusid, võite leida, et saate tagatud laenu puhul madalama intressimäära võrreldes sama suurusega tagamata laenuga. See tuleneb jällegi asjaolust, et te annate tagatiseks vara, nii et laenuandja jaoks on väiksem risk.

Tagatud versus tagamata laenud. Millised on mõlema peamised eelised?

Tagatud laenu eelised:

Laenu võtmine rohkem: Tagatud laenud on saadaval suuremate summade jaoks kui isiklikud või tagamata laenud, mis tavaliselt ulatuvad ainult kuni umbes 25 000 euroni.

Kättesaadavus rohkematele inimestele: Tagatud laenud on sageli ainus võimalus inimestele, kelle krediidiajalugu ei ole nii täiuslik. Kuna teie kinnisvara on tagatiseks, võite suurema tõenäosusega saada tagatud laenu.

Pikemad tagasimaksetähtajad: Tagatud laenude tagasimaksetähtajad võivad olla pikemad kui tagamata laenude puhul.

Tagamata laenu eelised:

Paindlikkus: Enamik laenuvõtjaid teeb fikseeritud tagasimakseid ühe kuni viie aasta jooksul. Seevastu enamiku tagatud laenude puhul on minimaalne kestus või tähtaeg tõenäoliselt viis aastat.

Enneaegne tagasimaksmine: Paljudel juhtudel võib tagatiseta laenu ennetähtaegne tagasimaksmine olla lihtsam kui tagatud laenu puhul, kusjuures ennetähtaegse väljumise trahvid on vähem koormavad.

Tagatis puudub: Te ei võta laenu oma kodu väärtuse vastu, nii et see ei ole ohus, kui te ei suuda tagasimakseid tasuda ja ei täida oma kohustusi. Kui aga satute raskustesse ja jätate makseid tegemata, mõjutab see negatiivselt teie krediidifaili ja krediidiskoori - ja see võib mõjutada teie võimet tulevikus laenu võtta.

Millised on tagatud ja tagamata laenude alternatiivid?

Laenud ei ole ainus võimalik laenuvõimalus. Kui teil on raha vaja, kaaluge ühte järgmistest võimalustest:

0%-ne rahaülekandekaart:

Kui soovid laenata vaid paar tuhat naela või vähem, võib see olla parem valik. See võimaldab teil laenata raha paariks aastaks intressivabalt ja kanda see oma arvelduskontole. Sellel on väike tasu, mida võetakse protsendina laenatud summast.

Ümberlaenamine:

Kui teil on vaja märkimisväärset summat ja teil on juba hüpoteeklaen, tasub uurida võimalust võtta laenu ümberlaenamiseks, et vabastada vahendeid. Hüpoteegi intressimäärad on tavaliselt madalamad kui tagatud laenude puhul. Selle lähenemisviisi puudusteks on aga hüpoteeklaenu ümberlaenamisega seotud kõrgemad tasud ja võimalus maksta võlga pikema aja jooksul tagasi, sest hüpoteeklaenu tähtaeg ulatub tavaliselt kuni 25 või 30 aastani.

Käendusega laenud:

Tagatislaenu liik, mis võimaldab sõbral või pereliikmel tegutseda teie võla käendajana. See tähendab, et kui te ei suuda laenu tagasi maksta, peavad nad selle tagasi maksma. Neid kasutavad tavaliselt kehva krediidivõimega laenuvõtjad ja nende intressimäärad on kõrgemad kui tavaliste laenude puhul. Samuti on oht, et kui te ei suuda tagasimakseid tasuda, peab teie käendaja maksma raha.

Hind24.ee
25.03.2023

Teised postitused

Inflatsioon Eestis: igapäevaste kaupade hinnad?

Inflatsioon on olnud põhjuseks suurele kaupade kallinemisele. Inflatsioon Eestis kasvas augustis 25,2%-ni ning on muutunud euroala suurimaks. Kohati räägitakse juba hüperinflatsioonist. Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks võrreldes

Lastega perepuhkus Eestis: kuhu minna?

Vahva perepuhkuse veetmiseks lastega ei ole alati vaja välismaale reisida. Otsisime välja kõige põnevamad paigad üle Eesti, mis pakuvad huvi kogu perele. Kui lapsed on õnnelikud, siis on ka vanemad õnnelikud ning hästi ette valmistatud

Toidupoodide hinnapoliitika ja ostukorvi maksumus

Igal tarbijal on enda jaoks välja kujunenud lemmik toidukauplus, mida külastatakse kõige enam, nii öelda kodukauplus. Selle valikut mõjutab nii asukoht, teeninduskvaliteet, kaubavalik kui ka näiteks toodete asetus ja kasutusmugavus. Lisaks sellele on

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud