Hind24
Hind24

Juhend laenu võtmise kohta koduomaniku laenu võtmiseks

On erinevaid viise, kuidas saate võtta laenu oma kinnisvara vastu. Meie juhend selgitab olemasolevaid võimalusi ja seda, mida peate arvestama.

Mis on koduomaniku laen?

Koduomanikulaen, mida nimetatakse ka tagatud laenuks, on laenuvõtmise liik, mille puhul laenu tagatiseks on teie kodu väärtus. See tähendab, et laenuandjal on õigus teie kodu tagasi võtta, kui te ei suuda tagasimakseid tasuda. Koduomanikelaenude puhul pakutakse üldiselt suuremaid rahasummasid kui tagatiseta laenude puhul, samuti madalamaid intressimäärasid. Laenuandjad hindavad teie sissetulekut, kulusid, krediidiskoori ja teie kodu omakapitali suurust, et määrata kindlaks, kui palju te saate laenata ja millise intressimääraga.

Tagatud laenu, mis on seotud teie kodu väärtusega, nimetatakse tavaliselt koduomanikulaenuks. Laenuandjal on kindlustunne, et kui te ei suuda laenu tagasi maksta, võib ta oma kahjumi katmiseks kinnisvara tagasi võtta ja müüa. Seda tüüpi laenuvõtmine võimaldab tavaliselt suuremat laenusummat ja madalamaid intressimäärasid võrreldes tagatiseta laenudega. Laenuvõtjad peavad siiski olema ettevaatlikud, sest nad võivad kaotada oma kodu, kui nad ei suuda laenu tagasimaksetega toime tulla.

Kuidas toimivad kinnisvaralaenud?

Kinnisvaralaen on laen, mille tagatiseks on teie kodu. Seda kasutatakse tavaliselt sellisteks asjadeks nagu kodu parandamine, alternatiivina isikliku laenu võtmisele või krediitkaardi kasutamisele.

Saate võtta laenu oma kinnisvara vastu ainult siis, kui teie omandis on kogu teie kodu või osa sellest (mida nimetatakse teie kinnisvara omakapitaliks.) Te saate laenata raha oma kinnisvara väärtuse vastu erinevatel viisidel. Kuid peamine risk on see, et kui te ei suuda tagasimakseid tasuda, võite kaotada oma kodu, sest laenuandja võib selle tagasi võtta.

Näiteks - kui teie kinnisvara väärtus oli 250 000 € ja teie hüpoteegi jääk on 100 000 € , tähendab see, et teil on 150 000 € omakapitali (teie omandis oleva kinnisvara summa). Olete otsustanud, et soovite võtta laenu 50 000 €, et ehitada välja pööning, et suurendada oma kinnisvara väärtust ja loodetavasti teenida raha, kui hakkate kodu müüma.

Sa võiksid laenata 50 000 € ja kasutada oma kinnisvara omakapitali laenu tagatisena. Selle raha laenamiseks on erinevaid võimalusi. Üks võimalus oleks suurendada oma olemasoleva hüpoteeklaenu andja hüpoteeklaenu 50 000 € võrra, nii et teie kogu hüpoteeklaen tõuseks 150 000 € .

Kui otsite laenu, mille tagatiseks on teie kinnisvara, hindab laenu andev asutus selliseid tegureid nagu teie kodu omakapital, teie finantsseisund (sealhulgas sissetulekud ja kulud) ning teie krediidiskoor. Nende andmete põhjal otsustatakse, kui palju te saate laenu võtta ja millist intressimäära teile pakutakse.

Millised on erinevad kinnisvaralaenude liigid?

Kinnisvara vastu võetava laenu liigid on järgmised:

Tagatud laen

Tagatud laen, mida mõnikord nimetatakse koduomanikulaenuks, on tagatud vara, tavaliselt teie kinnisvara väärtusega (kuid mõned laenuandjad aktsepteerivad tagatisena ka muud väärtuslikku vara). See on tähtajaline laen, mis võetakse pangast või laenuandjalt.

Teine hüpoteek

Teise hüpoteegi võtmisel saate kasutada oma kodu omakapitali täiendavate vahendite tagamiseks. Seda tüüpi laenu nimetatakse ka teiseks hüpoteegiks ja see erineb teie esmasest hüpoteegist. Teine hüpoteek toimib eraldi laenulepinguna ja selle tagatiseks on teie koju kogutud omakapital.

Ümberlaenutuslaen

Üks võimalus suurendada oma kinnisvara vastu võetud laenu, kui teil on juba olemasolev hüpoteeklaen, on hüpoteegi muutmine. Oluline on siiski märkida, et hüpoteegi muutmine on tavaliselt võimalik alles siis, kui teie fikseeritud või jälgitava intressimääraga hüpoteegileping on lõppenud, sest hüpoteegilepingu muutmise eest vahepealsel perioodil võivad olla trahvid.

Kas mul on õigus saada laenu oma kinnisvara vastu?

Kinnisvara vastu laenu saamiseks on oluline, et te vastaksite järgmistele kriteeriumidele:

Koduomanikud: Kui soovite saada tagatud laenu või koduomanikelaenu, peab teil olema vähemalt osaline omandiõigus kinnisvarale. Lisaks peate vastama laenuandja kriteeriumidele, mis võivad hõlmata selliseid tegureid nagu teie krediidiajalugu ja sissetulek. See on oluline, et määrata kindlaks teie võime teha igakuiselt õigeaegseid tagasimakseid.

Ümberlaenamine: Selleks, et suurendada oma olemasoleva hüpoteegi summat kas praeguse või uue laenuandja juures, peate vastama laenuandja kõlblikkuskriteeriumidele. Sellised tegurid nagu teie sissetulek ja krediidiskoor võivad mõjutada seda, kas teie hüpoteegitaotlus rahuldatakse või mitte.

Kui palju ma saan oma kodu vastu laenu võtta?

Summa, mida saate oma kodu vastu laenata, sõltub teie kodusest omakapitalist ja laenuandja hinnangust teie võimele laenu tagasimaksete tegemiseks.

Näiteks kui teie kinnisvara väärtus on 300 000 € ja teil on 100 000 € hüpoteeklaenu võlgu, siis on teil 200 000 € omakapitali (see osa kinnisvarast, mis kuulub teile täielikult).

Kui teie olemasolev hüpoteeklaenuandja on sellega nõus, võite võtta laenu selle 200 000 € suuruse omakapitali arvelt kuni teatud summa ulatuses.

Teid hinnatakse ikka veel, kas te saate endale laenu lubada, kuid see võimaldab teil laenata rohkem kui tagatiseta isikliku laenu puhul.

Millised on koduomanikelaenu plussid ja miinused?

Koduomanikelaenudel on Eestis nii eeliseid kui ka puudusi, näiteks:

Plussid

  • Teil võib olla võimalik laenata rohkem kui tagatiseta laenu puhul
  • Teil võib olla võimalik saada madalamat intressimäära kui tagatiseta laenu puhul
  • Saab aidata teil laenata, kui teie krediidiskoor ei ole nii hea kui täiuslik

Miinused

  • Kui te ei suuda tagasimakseid tasuda, võite kaotada oma kodu.
  • Teie kodu teise koormusega laenu intressimäär võib olla kõrgem kui olemasoleva hüpoteegi intressimäär.
  • See võib sisaldada kalleid korraldustasusid ja muid tasusid

Millal peaksin võtma laenu oma kinnisvara vastu?

Koduomanikulaen on sobiv valik, kui teil on vaja laenata märkimisväärset summat, mis ei pruugi olla võimalik tavalise tagamata isikliku laenu kaudu, ja kui teil on vaja pikemat tagasimaksetähtaega.

Samuti võib see olla võimalus, kui soovite teha kodu parendustöid või vajate tagatisraha teise kinnisvara või puhkekodu jaoks.

Hind24.ee
21.04.2023

Teised postitused

Gaasi hind - mida tasub teada ja kuidas säästa?

Gaasi hind endiselt tõuseb ja vastupidiselt ootustele ei toimunud langust ka peale Euroopas sõlmitud gaasi kokkuhoiu leppeid. Põhjuseks on maagaasi jätkuv hinnatõus Euroopa turul, mis on kasvatanud oluliselt sisseostuhinda kõigile

Elektri hind määrab hinnataset kõikides eluvaldkondades

Teatavasti on viimase aasta jooksul elektrihind hüppeliselt kasvanud, mis mõjutab omakorda kõiki eluvaldkondi. Kuna suur osa ettevõtete ja tarbijate kuludest on seotud energiaga, on nafta, gaasi ja elektri hinnal oluline roll inflatsioonis. Ligikaudu

Tervislik ostukorv

On levinud arvamus, et tervislik toitumine on kallis ning toidupoes käies on just tervislikud toiduained need, mis ostukorvi hinna kalliks muudavad. Vaatame üheskoos, kuidas kokku panna üks tervislik pere ostukorv ning kuidas seda teha soodsalt.

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud