Hinnad on teinud viimaste kvartalitega suure tõusu. Millest suur hinnatõus tingitud on vaatame lähemalt allolevast postitusest.
Võrreldes eelmise aastaga on hinnad veebruaris tõusnud 12% ja kuus 1,5% võrra. Peamiselt on kallinenud elekter, toiduained, aga ka isiklike transpordivahendite kasutamine. Kuid hindade kallinemine on hakanud levima ka teistes majandus sektorites, kuna kasvavad tootmiskulud ja tarne piirangud, mõjutavad suurt osa majandusest.
Esiteks, meie majandus taasavaneb kiiresti, peale koroonapandeemia piiranguid. Teiseks, inflatsiooni hoogustavad kõrgemad energiahinnad. Kolmandaks, inflatsioon on praegu kõrge, kuna möödunud aastal oli väga madal. Ning lõpetuseks, olukord Ukrainas kergitab energia ja toidu hindu veelgi.
Meie majandus hakkas taastuma peale koroona piiranguid. Kõik me hakkasime taas reisima ja kohvikutes käima, ehk siis tarbimine on kasvanud ja raha kulutatakse rohkem. Kasvava majanduse olukorral ettevõtetel on lihtsam hindu tõsta ja samal ajal kliente mitte kaotada.
Teisest küljest, mõned ettevõtted ei saa kasvava nõudlusega hakkama, kuna peab vanu tarneahelaid kiiresti taastama. Kaupade transportimine on muutunud keerulisemaks ja kallimaks. Tarne peale pandeemiat võtab rohkem aega, mis omakorda toob lisakulud ettevõtetele. Seda tugevdavad ka Ukraina olukorraga tingitud piirangud.
Viimaks, pandeemia on muutnud ka meie eluviisi ja vajadusi kindlate toodete järele. Näiteks, elektroonikaseadmed ja kodutarbed. Kui ettevõtted ei suuda pakkuda turuvajadustele vastavat mahtu nõutud toodetele, siis hinnad jäävadki tõusma. Loodetavasti pakkumise ja nõudluse tasakaalu väheneb järk-järgult ning toodete hinnad tasakaalustuvad samuti.
Elektri hinnad on, vaatamata kevade ja soojade ilmade saabumisele, jätkuvalt kõrged. Peaks meeles pidama, et nafta, gaas ja elekter on kallinenud kogu maailmas. Näiteks, üheks põhjuseks on eelmise aasta külm talv, mille pärast on nafta- ja gaasivarud kahanenud.
Olukord Ukrainas kergitab energia ja toidu hindu lisaks üldisele inflatsioonile. Viimasel ajal on oluliselt tõusnud näiteks gaasi, nafta, metallide ja nisu hinnad. Just nendes valdkondades Venemaa, Valgevene või Ukraina on olnud meie olulised tarnijad. Nafta ja gaasi impordi piiramine Venemaalt viib energiahinnad lakke.
Kahjuks, kiire hinnatõus lähikuudel jätkub, sealhulgas toiduainete ja energiahinnad. Vaatamata hinnatõusule tarbimine jääb kasvama. Aga järgmistel kuudel peaks tarbimine aeglustuma, kuna hinna tõusevad kiiremini sissetulekutest, mis tingib ebakindluse tuleviku suhtes.
Selleks aastaks, aga on prognoositud inflatsioonitempo pidurdumine. Pakkumine jõuab vähehaaval nõudluse järele, ettevõtted töötava välja optimaalseid tarneahelaid ning baasefektid jäävad ära. Samuti selle aasta teiseks pooleks oodatakse energia hinna langust.
Tee parimad otsused ostlemiseks Hind24 platvormil!
Hinnad tõusid aprillis eelmise aastaga võrreldes 19 %. Kiire hinnatõus jätkub ning 2022. aasta jooksul võivad hinnad tõusta veel 10%. Viimati oli hinnatõus nii kiire 1996. aastal. Hinnatõusu kiirenemise põhjusteks on peamiselt energia toetusmeetmete
Perereis on suurepärane võimalus perega aega veeta. Artiklis jagame nippe, kuidas koostada puhkuse eelarve välismaal reisimiseks, et saaksite oma reisi tõeliselt nautida. Sõltumata sellest, kas reisite perega autoga Lätti või lendate Pariisi Eiffeli
Teatavasti on viimase aasta jooksul elektrihind hüppeliselt kasvanud, mis mõjutab omakorda kõiki eluvaldkondi. Kuna suur osa ettevõtete ja tarbijate kuludest on seotud energiaga, on nafta, gaasi ja elektri hinnal oluline roll inflatsioonis. Ligikaudu