Hind24
Hind24

Järsk hinnatõus- 4 inflatsiooni kiirenemise põhjust

Hinnad on teinud viimaste kvartalitega suure tõusu. Millest suur hinnatõus tingitud on vaatame lähemalt allolevast postitusest.


Mis meie majandusega toimub?

Võrreldes eelmise aastaga on hinnad veebruaris tõusnud 12% ja kuus 1,5% võrra. Peamiselt on kallinenud elekter, toiduained, aga ka isiklike transpordivahendite kasutamine. Kuid hindade kallinemine on hakanud levima ka teistes majandus sektorites, kuna kasvavad tootmiskulud ja tarne piirangud, mõjutavad suurt osa majandusest.


Toiduainete hinnad on kahe kuuga tõusnud 8% võrra, mida pole Eestis olnud alates 1990. aastatest. Suurimat kasvu on tunda köögiviljade, kala ja piimatoodete tootekategooriates. Toidu kallinemine mõjutab eelkõige väiksemate sissetulekutega peresid, kus kulutatakse toidule kuni 30% eelarvest.


Miks hinnad tõusevad nii kiiresti?

Esiteks, meie majandus taasavaneb kiiresti, peale koroonapandeemia piiranguid. Teiseks, inflatsiooni hoogustavad kõrgemad energiahinnad. Kolmandaks, inflatsioon on praegu kõrge, kuna möödunud aastal oli väga madal. Ning lõpetuseks, olukord Ukrainas kergitab energia ja toidu hindu veelgi.


Miks peale piirangute ära võtmist kõik on nii kallinenud?

Meie majandus hakkas taastuma peale koroona piiranguid. Kõik me hakkasime taas reisima ja kohvikutes käima, ehk siis tarbimine on kasvanud ja raha kulutatakse rohkem. Kasvava majanduse olukorral ettevõtetel on lihtsam hindu tõsta ja samal ajal kliente mitte kaotada. 


Teisest küljest, mõned ettevõtted ei saa kasvava nõudlusega hakkama, kuna peab vanu tarneahelaid kiiresti taastama. Kaupade transportimine on muutunud keerulisemaks ja kallimaks. Tarne peale pandeemiat võtab rohkem aega, mis omakorda toob lisakulud ettevõtetele. Seda tugevdavad ka Ukraina olukorraga tingitud piirangud.


Viimaks, pandeemia on muutnud ka meie eluviisi ja vajadusi kindlate toodete järele. Näiteks, elektroonikaseadmed ja kodutarbed. Kui ettevõtted ei suuda pakkuda turuvajadustele vastavat mahtu nõutud toodetele, siis hinnad jäävadki tõusma. Loodetavasti pakkumise ja nõudluse tasakaalu väheneb järk-järgult ning toodete hinnad tasakaalustuvad samuti.


Inflatsiooni kiirenemises on süüdi elektri hinnad

Elektri hinnad on, vaatamata kevade ja soojade ilmade saabumisele, jätkuvalt kõrged. Peaks meeles pidama, et nafta, gaas ja elekter on kallinenud kogu maailmas. Näiteks, üheks põhjuseks on eelmise aasta külm talv, mille pärast on nafta- ja gaasivarud kahanenud. 


Kuidas sõjaolukord mõjutab hinnatõusu maailmas?

Olukord Ukrainas kergitab energia ja toidu hindu lisaks üldisele inflatsioonile. Viimasel ajal on oluliselt tõusnud näiteks gaasi, nafta, metallide ja nisu hinnad. Just nendes valdkondades Venemaa, Valgevene või Ukraina on olnud meie olulised tarnijad. Nafta ja gaasi impordi piiramine Venemaalt viib energiahinnad lakke.


Hinna prognoos lähimaks tulevikuks.

Kahjuks, kiire hinnatõus lähikuudel jätkub, sealhulgas toiduainete ja energiahinnad. Vaatamata hinnatõusule tarbimine jääb kasvama. Aga järgmistel kuudel peaks tarbimine aeglustuma, kuna hinna tõusevad kiiremini sissetulekutest, mis tingib ebakindluse tuleviku suhtes.


Selleks aastaks, aga on prognoositud inflatsioonitempo pidurdumine. Pakkumine jõuab vähehaaval nõudluse järele, ettevõtted töötava välja optimaalseid tarneahelaid ning baasefektid jäävad ära. Samuti selle aasta teiseks pooleks oodatakse energia hinna langust.


Tee parimad otsused ostlemiseks Hind24 platvormil!

Hind24
14.04.2022

Teised postitused

Inflatsioon Eestis: igapäevaste kaupade hinnad?

Inflatsioon on olnud põhjuseks suurele kaupade kallinemisele. Inflatsioon Eestis kasvas augustis 25,2%-ni ning on muutunud euroala suurimaks. Kohati räägitakse juba hüperinflatsioonist. Statistikaameti andmetel tõusis tarbijahinnaindeks võrreldes

Kodulaenude tulevik - euribori mõju ja prognoosid uueks aastaks

Kodulaenud on vaieldamatult suureks abiks kõigile, kes soovivad osta endale päris oma kodus- olgu selleks siis maja, korter, ridaelamuboks või hoopis mõni vanem talumaja. Kodulaenu loetakse üheks soodsamate tingimustega laenuks- see on üldjuhul pikaajaline,

Toidupoodide hinnapoliitika ja ostukorvi maksumus

Igal tarbijal on enda jaoks välja kujunenud lemmik toidukauplus, mida külastatakse kõige enam, nii öelda kodukauplus. Selle valikut mõjutab nii asukoht, teeninduskvaliteet, kaubavalik kui ka näiteks toodete asetus ja kasutusmugavus. Lisaks sellele on

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile info@hind24.ee
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud