Hind24
Hind24

Kuidas mõjutab euribor laenu tagasimakseid?

Pärast pikaaegset negatiivset euribori intressimäära tõusu üle nulli on hakatud pöörama euribori mõjule laenumaksetele rohkem tähelepanu. Kuna paljud laenuvõtjad on seni kokku puutunud vaid negatiivse euriboriga, tekitab intressimäära tõus rohkelt segadust ning küsimusi. Vaatame artiklis, kuidas mõjutab euribor laenu tagasimakseid.

Mis on euribor?

Euribor (Euro Interbank Offered Rate) on lühidalt öeldes intressimäär, mida järgivad Euroopa pangad üksteisele raha laenates. Euribori on viit varianti: 1 nädala, 1 kuu, 3 kuu, 6 kuu ja 12 kuu euriborid, ent enim kasutatakse laenudes just 6 kuu intressimäära. Euribor kinnitatakse igal tööpäeval, kell 12 lõunal, erinevate Euroopa pankade keskmiste intressimäärade ja hinnangute tulemusena. Euribori määramisel võetakse arvesse enamasti mõjukamate ehk suurima käibe ja krediidireitinguga pankade kokkuleppeid.

Kuna euribori määr on oluliselt seotud majanduses toimuvaga, nõudluse ja pakkumisega, ning on mõjuv vahend Euroopa majanduse stabiliseerimiseks, on viimase poole aasta jooksul euribori määra inflatsiooni peatamiseks tõstetud. Euribori tõus viib omakorda aga laenu tagasimaksete summa suurenemiseni, millest tulenevalt on oluline intressimääral silma peal hoida. Aktuaalset infot euribori kohta saab Euribori kodulehelt.

Milline mõju on euriboril laenu tagasimaksetele?

Euribori määr ja fikseeritud riskimarginaal moodustavad laenu intressimäära, millele tuginedes tuleb tasuda laenu kuumakset. Seega kui euribor tõuseb või langeb, muutub vastavalt ka laenu intressimäär ning igakuine väljaminek. Kui varasemalt olid laenuvõtjad harjunud negatiivse euriboriga, siis 2022. aastal positiivseks muutunud euribor tõstis üllatusena ka laenumakseid keskmiselt mõnekümne euro võrra. Küll aga näiteks 20-aastase laenu puhul summas 100 000 eurot tähendaks euribori tõus 4%-le igakuiste maksete suurenemist võrreldes varasemaga lausa 200 euro võrra.

Euribori muutumise kuupäev ja sagedus on märgitud laenulepingus. Kui euribori määr on valitud 6 kuu keskmine, mõjutavad euribori muutused iga 6 kuu järel laenumaksete suurust. Kui euribori muutumise kuupäeval on euribor kõrgem kui eelneval perioodil, suurenevad igakuised maksed järgnevaks kuueks kuuks, ent väiksema euribori puhul võib arvestada ka väiksemate maksetega antud perioodiks.

Kuidas kaitsta end euribori tõusu eest?

Kui on soov end stabiilse intressimääraga kindlustada, pakuvad pangad ka kodulaenu fikseerimist. Kodulaenu fikseerimise korral arvestatakse intressimäära puhul eeldatavat euribori kujunemist järgmiste aastate jooksul, mis teeb fikseeritud intressimäärast tõenäolisemalt kulukama valiku kui muutuv euribor. Sellegi poolest on tegemist hea võimalusega, kui laenuvõtja on euribori hüppelises tõusus täielikult veendunud.

Hind24.ee
15.10.2022

Teised postitused

Kiired ärilaenud

Kas kiire ärilaen sobib ettevõttele? Kiire ärilaen pakub ettevõtetele kiire ja lihtsa alternatiivi vajaliku rahastamise saamiseks. Erinevalt traditsioonilistest ärilaenudest, mille heakskiitmine võib võtta päevi ja nädalaid, on kiire ärilaen

Toidukorvi hind jätkab tõusutrendi

Toidukorv on juba mõnda aega kuult kuuse muutunud kallimaks ning prognoosid näitavad, et tõusutrend jätkub ka järgmistel kuudel. Eesti Konjuktuuriinstituudi andmetel, mis on välja toodud 2022. aasta 19. oktoobri konjuktuuris , on toidukorvi hind

Kuidas kodus säästlikult elektrit tarbida?

Elekter kallineb hoogsalt edasi ning kõrgete hindade valguses, energia säästmine kodus, muutub eriti oluliseks. Elektrikulude vähendamine korteris või majas on tehtav, kuid palju sõltub meist endist. Kui soovid säästa raha

Komentaarid
Hetkel puudub
Lisa komentaar
Hind24
Küsimused ja ettepanekud saate esitada aadressile [email protected]
© 2008-2022 Kõik õigused kaitstud